AGRO Jevišovice

Živočišná výroba

Chov skotu je v podniku AGRO Jevišovice, a.s. stále se rozvíjející a zdokonalující činností, která je nenahraditelná.

Zvířata jsou chována na pěti farmách: Jevišovice, Přešovice, Mikulovice, Vevčice a Hevlín.

Na farmě v Jevišovicích jsou chovány dojnice plemene Holštýnského (H100) v počtu 650 kusů, ustájení je volné boxové s denním odklizem, stlané separátem. Sběr mléka od dojnic zajišťuje rybínová dojírna značky Fullwood 2 x 12 s rychlým odchodem. Dále jsou zde ustájeny vysokobřezí jalovice (80 kusů) a telata (50 kusů), která jsou zde zhruba do 1 měsíce stáří a poté se převáží na farmu Přešovice.

Farma Přešovice slouží k ustájení mladého chovného skotu a produkci vysokobřezích jalovic – budoucích dojnic, dále k ustájení mladých býčků v individuálních boudách určených k výkrmu systémem Qualivo. Jedná se o speciální způsob výkrmu býků. Býci jsou krmeni jen senem a jadrným krmivem s přísadou speciálních komponentů, dosahují průměrného denního přírůstku 1,35 Kg. Výsledkem tohoto způsobu odchovu je produkce kvalitního masa.
Podnik AGRO Jevišovice, a.s. je jediný v ČR, který se zabývá výkrmem býků systémem Qualivo.

Po odstavu Qualivo býčků z individuálních bud jsou převezení na farmu Mikulovice kde je soustředěn veškerý výkrm Qualivo býků. Celkový počet vykrmovaných býků je 380 kusů.

K odchovu mladého chovného skotu slouží i nejmenší středisko Vevčice, kde jsou chovány jalovice před inseminací.

Největší dle počtů chovaných zvířat je farma Hevlín. Na farmě Hevlín jsou chovány dojnice Holštýnského plemene (H75-H100) v počtu 430 kusů, ustájení volné boxové, stlané slámou, s denním odklizem hnoje.
K dojení dojnic se zde používá kruhová dojírna na 24 kusů, typu ROTO 24, značky Fulwood. Dále se zde chová mladý chovný skot ve všech věkových kategoriích včetně vysokobřezích jalovic. Stějně jako na farmě Přešovice, také na farmě Hevlín chováme mladé býčky v individuálních boudách, určených k výkrmu systémem Qualivo. Býčci jsou také po odstavu převezeni na farmu Mikulovice.